VYHODNOCENÍ ANKETY KE STRAVOVÁNÍ

Ankety ke stravování se zúčastnilo a vyjádřilo se:

z MŠ Demlova 34a Mašinka          15 rodičů

z MŠ Demlova 28                           18 rodičů

Z 33 odpovědí je 21 spokojených rodičů  a 12  nespokojených.

Vážení rodiče, úvodem upozorňujeme alespoň na několik povinných zásad, které musíme při přípravě stravy v mateřské škole dodržovat:

Ø  Ve spotřebním koši se sledují bílkoviny, tuky, sacharidy, vápník, fosfor, železo, vitamíny B1, B2, niacin, C

Ø  Rybí maso 2x měsíčně

Ø  Bezmasé pokrmy 1x týdně

Ø  Smažené pokrmy 2x měsíčně

Ø  Sladké pokrmy 2x měsíčně

Ø  Luštěniny 3x měsíčně

Ø  Brambory 3x týdně

Ø  Užití ochucovadel v MŠ - na rozdíl od ZŠ pouze sůl a koření dle receptury

Ø  3x měsíčně knedlík

Chtěli bychom všem rodičům, kteří se ankety zúčastnili, velmi poděkovat za Vaše kladné hodnocení pestré a plnohodnotné stravy, i za kritické připomínky, kterými se nyní budeme podrobněji zabývat. (Připomínky jsou v textu označeny kurzívou)

1. Velmi často jsou zařazeny jako příloha brambory – i nekvalitní.

Vedoucí kuchyně  provede opravy v jídelních lístcích a bude dávat pozor na skladbu jídelníčku tak, aby brambory nebyly zařazovány 3x po sobě.

Lepivá bramborová kaše – důvodem jsou nekvalitní brambory plné vody        (kvalitu brambor ovlivňuje i roční období), dalším důvodem by mohly být i nedostatečně vyšlehané brambory – provedeme nápravu. Dodavatel škrábaných brambor je pouze jediný – kvalitu nelze ovlivnit.

2.  Méně hnědých omáček.

Vedoucí kuchyně provede nápravu. Velmi dobře hodnoceny jsou smetanové omáčky.

3. Pomazánky.

Jedna skupina rodičů hodnotí kladně jejich pestrost  a druzí naopak nepokládají některé pomazánky za vhodné (nivová). Neumíme toto vyřešit k oboustranné spokojenosti.

Také špatně hodnotíte celozrnné pečivo na obě svačinky – bude odstraněno z jedné svačinky. Pomazánky se vsakují do chleba a často chléb působí jako málo namazaný. Zařadíme na odpoledne Vámi doporučený  obložený chléb – sýr, šunka.

Velmi se opakuje požadavek na odpolední svačinku: jogurt, pudink, tvaroh, buchta.

Při loňské anketě byl požadavek rodičů takový, aby si vždy svačinku mohli odnést, proto se krémy nedělaly odpoledne. Nyní vidíme že je opačný požadavek, proto budou dětem připravovány i na odpolední svačinku.

4.  Raději jogurt ve školce ne domů. Nechceme výrobky s prodlouženou trvanlivostí.

Připomínka k jogurtům, které jsme zařazovali k obědu a děti si je nosily domů. Náprava - jogurty bez prodloužené trvanlivosti budeme zařazovat v rámci ranních a odpoledních svačinek.

5. Ovoce zelenina ve školce – saláty – ne domů.

Připomínka k ovoci a zelenině, které jsme zařazovali k obědu a děti si je nosily domů. Náprava – zeleninu kusovou i v podobě salátů budeme více podávat jako součást svačin a obědů (saláty).

6.  Mléko ke svačince nesladit.

Zkusíme nepřislazovat.

7.  Častěji zařazovat jako přílohu knedlíky.

Nelze, také bychom si přáli.

8. Polévky jsou stále stejné, málo krémových.

Zkusíme zařadit krémové polévky.

9.  Ryby suché.

Zkusíme hledat cestu – mimo smaženého filé děti nemají o rybu zájem. Velmi málo ji konzumují doma i na všech školách. Uvítáme novou recepturu – pokud o nějaké víte. Rybu zapékáme, děláme závitek, ale stále neúspěšně.

10. Více  sladkých  jídel : buchty, bavorské vdolky, buchtičky  s krémem, šišky s mákem, lívance, tvarohové knedlíky, rýžový nákyp.

Pokusíme se zařadit, ale pouze 2x měsíčně dle normy.

11.  Špatné receptury.

Školy vaří podle receptur pro školní jídelny. Rozdíl je v možnostech ochucovadel. Na ZŠ se užívají jiná ochucovadla (s glutamáty), na MŠ ochucovadla bez glutamátu a sůl.

V rámci hledání nových inovací ve skladbě a ochucování stravy navazuje naše vedoucí školní jídelny spolupráci se školní jídelnou ZŠ Rošického, která je v současnosti hodnocena jako jedna z nejlepších, a bude zde konzultovat receptury a možné inovace.

1.  Dušená mrkev – nevhodná konzistence

Omlouváme se, vrátíme se k původní receptuře.

Jednou za tři měsíce se bude scházet stravovací komise, jejímiž členy jsou vedoucí stravovny  Jana Vystrčilová a Kateřina Valová, paní učitelky z MŠ Demlova Mašinka Olga Homoláčová a z MŠ Demlova 28 Draha Břízová. Do této komise velmi rádi začleníme i rodiče, kteří by měli zájem s námi spolupracovat.

S vedoucí kuchyně se pravidelně vyhodnocuje jídelní lístek – učitelky zaznamenávají jídla, která dětem chutnala. Z těchto jídel sestavíme jídelní lístek. Změny, inovace budou probíhat 1x 14 dní – možnost zařazení nového jídla. Nové jídlo můžete navrhnout i vy přes paní učitelky ve vaší třídě.

Oblíbená jídla dětí: Kuře na paprice, Svíčková, Rajská, Hamburská omáčka, Plněné knedlíky, Domácí buchty, Rizoto, Ovocné, Tvarohové knedlíky, Buchtičky s krémem, Francouzské brambory, Zapečené brambory, Smažené filé, Čočka, Dušená mrkev, Karbanátek, Pečené kuře, Vepřový či kuřecí řízek, Zapečené těstoviny, Špagety, Květák, Hrachová kaše, Vepřové výpečky, špenát, Šišky s mákem, Karlovarský kotouč, Žemlovka.