Mateřská škola a Speciálně pedagogické centrum Jihlava, příspěvková organizace

Dopravní výchova: Neposlušné autíčko

Milé děti a milí rodiče,

vítejte u dalšího pokračování naší obývákové školky, tentokrát zaměřenou na téma „Cestujeme bezpečně“. Jedná se o velmi rozsáhlou oblast „Dopravní výchovy“. Rádi bychom vám nenásilnou zábavnou formou, inspirovanou motivačním příběhem „O neposlušném autíčku“, nabídli alespoň část informací, které byste si mohli společně s dětmi užít a zopakovat.

Duben je každoročně považován za měsíc bezpečnosti.  S příchodem jara vyráží do silničního provozu kromě motoristů ve větším počtu nemotorizovaní účastníci tj. cyklisté, motocyklisté a koloběžkáři, kteří během zimních měsíců nechávali své dvoukolé "miláčky" odpočívat. Ale nejen ti. Na silnice se také vydávají i řidiči, kteří v zimě s vozidly tolik nevyjíždějí a po zimní přestávce si musí znovu zvykat na provoz a složitější dopravní situace. S prvním sluníčkem dochází i ke zvýšenému pohybu chodců, a to nejen ve městech, ale i v turisticky zajímavých oblastech. 

Pár slov pro rodiče

Všichni téměř každý den využíváme silničního provozu a děti jsou bohužel jeho nejzranitelnějšími účastníky. Proto je nutné nepodceňovat pravidla bezpečnosti a od útlého věku děti upozorňovat na možná nebezpečí v dopravě.

Dopravní výchova nezačíná ve škole, ale v rodině. Rodiče učí své dítě chodit, jezdit na tříkolce, odrážedle, koloběžce a kole. Jsou to rodiče, se kterými dítě absolvuje cestu autem i hromadnou dopravou. Všechny tyto aktivity se více či méně dotýkají silničního provozu.

Dopravní výchova v mateřské škole není o výuce a znalosti předpisů a dopravních značek, ale především o cíleném rozvoji všech smyslů, které dítě při pohybu nezbytně potřebuje. Pokud děti naučíme, že i při hrách musí vnímat kamarády, respektovat je, dodržovat pravidla her, rozvíjíme jejich životní postoje, které budou moci uplatnit i při pohybu v dopravním prostředí.

Pokyny pro rodiče: 

1. Přečtěte si pohádku O neposlušném autíčku ZDE a odpovězte na otázky ZDE

2. Zopakujte si dopravní značky ZDE a důležitá telefonní čísla ZDE

3. Procvičte si pravo - levou orientaci pomocí pohybové básničky ZDE

4. Vytvořte si neposlušná autíčka pomocí ruliček od toaletního papíru, barevných papírů, nůžek a lepidla ZDE

5. Řekněte si básničku, která každého naučí přecházet přes přechod ZDE

6. Prožijte hudební chvilku s písničkou AUTA od panů Uhlíře a Svěráka ZDE

  • Text písně ZDE

7. Myšlení procvičíme pomocí hádanek ZDE

8. Logopedická chvilka tentokrát s básničkami k jednotlivým hláskám od Ondřeje Sekory ZDE

Další užitečné odkazy pro rodiče

  • grafomotorické pracovní listy, určování zvůků z dopravního prostředí, interaktivní výukové programy – možnost práce dětí na počítači, kvízy, pohádky, básničky, písničky, výtvarné tvoření, pohybové hry a další:

Přidáno 3. 5. 2020, autor: Eva Libánská

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru