Mateřská škola a Speciálně pedagogické centrum Jihlava, příspěvková organizace

Světluška - Nadační fond českého rozhlasu

Projekt "Senzorická integrace u dětí předškolního věku se zrakovým a kombinovaným postižením"

Nošení dioptrických brýlí a okluzí není pro děti se zrakovým a kombinovaným postižení vždy příjemné. Někdy se stává, že se jim snaží vyhnout a "podkouknout". Proto je důležité dítěti nabízet i neokoukané senzorické pomůcky a aktivity, které je zaujmou, čímž bude podporována senzorická integrace. 

Cílovou skupinou projektu jsou děti se zrakovým a kombinovaným postižením ze třídy: Berušek, Žabiček, Červených a Zelených pastelek a Sluníček. Ale také pedagogičtí pracovníci, kteří při výchově a vzdělávání těchto dětí budou s pomůckami v těchto třídách pracovat (třídní učitelky, asistenti pedagoga, fyzioterapeutka a logopedka). 

Cílem projektu je podpora senzorické integrace u dětí se zrakovým a kombinovaným postižením. Senzorická integrace je schopnost mozku správně zpracovat příchozí smyslové informace za účelem jejich použití. U dětí se zrakovým a kombinovaným postižením je tato schopnost výrazně narušena. Potíže se projevují v chování, percepci, učení se, motorice, senzorice a v dalších oblastech. Nákupem daných senzorických pomůcek a práci s nimi přispějeme k senzorické integraci u dětí se zrakovým a kombinovaným postižením, což bude mít pozitivní vliv na jejich motorický, řečový, kognitivní a socioemoční vývoj. Část pomůcek je vybírána také s ohledem na to, že naše třídy navštěvují také děti prakticky nevidomé, pro něž jsou důležité především zvukové, hmatové, vibrační podněty. Vzhledem k aktuální geopolitické situaci naši školu navštěvují děti cizinci. Aktuálně navštěvují naši mateřskou školu nevidomé děti z Mongolska, Srbska, se kterými se snažíme navazovat komunikaci přes hmatové, vibroakustické podněty.

Sekundárním cílem projektu je participace - vyjadřování se k utváření života v naší mateřské škole, aktivně se na tomto utváření podílet (něco měnit) a tzv. "sdílení moci". Společným jmenovatelem u všech těchto pojmů je ale především důraz na aktivní zapojení pracovníků na různých úrovních a v různých oblastech fungování školy prostřednictvím škály odlišných prostředků a metod, mezi něž patří spolupráce na projektech. Aktivní zapojení pedagogických praconíků do rozhodování na úrovni řízení školy má potenciál zvyšovat i učiteli vnímaný společenský přínos pedagogické profese, který je za běžných okolností jen velice těžko ovlivnitelný. 

„Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška“
 

 

 
 
 

Projekt "Zraková stimulace a podpora ostatních smyslů"

Význam zraku pro vývoj dítěte vyplývá z jeho fyziologické role při poznávání okolního světa. Jak uvádí Padula a Spungin, 70 % všech senzorických podnětů v celém těle přichází z očí. Přinášejí informace, které nám umožňují vidět, doplňují schopnost koordinovat pohyby, udržovat rovnováhu, myslet, řešit problémy a provádět činnosti. Proces vidění významně určuje a ovlivňuje vývoj dítěte.

Podporou a zakoupením speciálních pomůcek budeme rozvíjet smyslové vnímání dětí v MŠ.

Vývoj vidění v dětském věku je podmíněn zpracováním okolních vjemů mozkem, jeho plasticitou a také kódováním jednotlivých vizuálních podnětů. Jakákoliv překážka v optické ose vidění (např. vrozený šedý zákal, onemocnění sítnice, dioptrická vada) nebo šilhání naruší vizuální vnímání jednoho oka, které mozek utlumí v jeho vývoji.

Cílem stimulace je podpora a rozvoj zbylých zrakových funkcí a jejich maximální možné využití v běžném životě dítěte. Pro dítě má velký význam i účelné využívání schopnosti rozlišit světlo a tmu, směr, odkud světlo přichází, kde se objevuje stín, poznání některých barev, tvarů atd.

Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Projekt "Kvalitní a dostupné SPC Jihlava pro všechny"

I Speciálně pedagogické centrum Jihlava bude moci "svítit ve tmě".

Projekt "Kvalitní a dostupné SPC Jihlava pro všechny" je zaměřen na zvýšení dostupnosti a rozšíření služeb pro klienty se zrakovým postižením. Projekt je realizován za pomoci
Světluška - Nadační fond Českého rozhlasu. Vzhledem k narůstajícímu počtu klientů byla možnost vybudování dalších pracoven speciálních pedagogů a psychologa více než vítána. Podpora dosahuje částky bezmála 100 tisíc a pomůže nejen k pořízení vybavení, ale i nového diagnostického nástroje.

Projekt: "Hmat je pro mě klíčový"

Je důležité nezůstat pozadu s diagnostickými metodami a neustále se snažit o zlepšování úrovně poskytované péče. Díky projektu „Hmat je pro mě klíčový“ realizovaném za veliké pomoci Světluška - Nadační fond Českého rozhlasu jsme mohli získat komplexní metodu Tactual Profile Box pro klienty se zrakovým postižením od Koninklijke Visio z Nizozemska.

                                     

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru