Velikonoční zajíček
Milé děti a milí rodiče,
vítejte u velikonoční obývákové školky. Určitě jste si všimli, že letošní Velikonoce budou trochu jiné, ale nebojte, o školkové velikonoční řádění vás nic nepřipraví. Velikonoční školkou vás bude provázet zajíček Huňáček Gusta I., který ovšem není jen tak nějaký zajíc, je to zajíček VELIKONOČNÍ. My se nejprve s paní učitelkou Jitkou naučíme básničku o Huňáčkovi a jeho kamarádech zajících. Pak rozluštíme Huňáčkovy popletené Velikonoce. A protože náš kamarád zajíček Huňáček krásně voní trávou, obilím a býlím, vyrobíme si také takového z toho, co máme doma.
Zajíček Huňáček se každé ráno rozcvičuje, aby mohl celý den skákat, běhat a cvičit a my si s jeho básničkou také rádi zacvičíme! Pro předškoláky má zajíček Huňáček připravené úkoly s vajíčky, která se mu nějak přitom skákání rozutíkala. A nakonec zajíček má tajný tip pro rodiče, jak si užít velikonoční pohodu a s malými čipernými zajíčky uklidit hračky.
Pokyny pro rodiče:
1. Poslechněte si básničku o Huňáčkovi a kamarádech zajících ZDE.
- Básničku se můžete naučit dle textu ZDE
2. Zajíček Huňáček popletl Velikonoce. Najděte na obrázku nesmysly ZDE.
3. Vyrobte si voňavého zajíčka Huňáčka dle následujícího návodu ZDE.
4. Zaskákejte si v rytmu zaječí básničky Jiřího Žáčka nejen na nohách. Zaskákat se dá i pastelkou po papíře ZDE.
- Upozornění: U obtahování uvolňujeme zápěstí, dbáme na správný úchop tužky či pastelky (drží palec a ukazovák, tužka se opírá o jamku mezi palcem a ukazovákem a prostředník podpírá pastelku zespodu).
5. Pro předškoláky: Vytiskněte si obrázek a vymalujte vejce tak, aby byla vždy dvě stejná. Následně je můžete rozstříhat na jednotlivá vajíčka a zahrát si pexeso ZDE.
6. Na obrázku jsou schovaná dvě zvířátka a vajíčka. Najdete je všechny? ZDE.
7. Podívejte se prosím na video s logopedickým cvičením ZDE.
8. Tip na uklízecí hru pro unavené rodiče a čiperné děti. Nejlépe ji použijeme, když potřebujeme, aby si děti uklidily hračky, a ještě u toho byla legrace.
- Co budeme potřebovat? Barevnou stavebnici s většími kousky – například lego duplo, plyšáky či jiné barevné hračky, ale možná použijete i prádlo na sušáku, jestli vám malí pomocníci pomáhají.
- ,,Na hledání vajíček“. Rodič si uvaří kávu nebo čaj, pohodlně se posadí tak, aby na děti dobře viděl. Na podlahu dáme kousky stavebnice (nebo využijeme to, co už na podlaze je). Děti se pohybují kolem stavebnice. Pozor! Dbáme na bezpečnost, po hračkách nešlapeme! Dopředu upravíme prostor tak, aby nedošlo ke zranění a děti měly místo na hru (posuneme židli, stolek).
- Společně říkáme básničku, rodič na začátku určuje zvíře a pohyb (později vymýšlí i děti), na konci barvu, může být i počet (např. tři modrá).
- Hledám hledám vajíčka, pro našeho zajička, zelená! (čevená, bílá, žlutá..)
- Děti napodobují pohyb zvířat a na závěr básničky se postaví a vyberou z hromádky správnou barvu, uklidí na své místo. Hrajeme tak dlouho, dokud to děti baví, ukončíme tak, že přineseme všechna vajíčka. Jako pohyb můžete zvolit: poskoky jako vrabec, lezení jako kočka, pes, plazení jako had, chůze v dřepu jako kachna, chůze po špičkách jako vysoká žirafa, skoky jako žába, chůze s mávání pažemi jako sova,….
Krásné Velikonoce přeje kolektiv Mateřské školy a Speciálně pedagogického centra Jihlava.
Dostupné z: ČTK
Přidáno 5. 4. 2020, autor: Eva Libánská