Až já budu velká, bude ze mne ...

Dobrý den milé děti a milí rodiče,

vítejte u naší obývákové školky nejen pro předškoláky. Tento týden si budeme povídat o povolání, profesích, zaměstnáních...zkrátka o tématu „Až já budu velká/ý, bude ze mne ….?“ Každý dospělák má svoji práci, povolání. Věděl bys jaké povolání má tvoje maminka a tatínek? Přemýšlel už jsi nad tím, čím bys chtěl být, až budeš velký? Proč musíme chodit do práce? A co by se stalo, kdyby nikdo nepracoval? Jak se říká člověku, který nechce pracovat (lenoch)?

Společně si představíme některé profese, se kterými jsi se určitě setkal a doma s rodiči si můžeš zahrát na kuchaře, cukráře, švadlenku či paní uklízečku.

Pokyny pro rodiče:

K lekci si prosím vytiskněte pracovní listy, se kterými budete následně pracovat. Není nutné tisknout vše, stačí pracovní list, který je součástí úkolu č. 3 a č. 5.

1. Určitě znáš pohádky o pejskovi a kočičce. Popros rodiče, aby ti pohádku přečetli, zde

• Nebo si ji můžeš poslechnout zde.

Otázky k pohádce:

• Co chtěli upéct pejsek a kočička ……..( dort)?
  • Proč si chtěli upéct dort………..(pejsek svátek, kočička narozeniny)
  • Co do dortu nepatří………..(okurka, kosti,cibuli,syrečky, vuřty, myši….)?
  • Věděl bys, co nesmí jíst zvířátka ……. (čokoládu)?
  • Co nemají zvířátka ráda …….(chleba)
  • Jaký byl pes v pohádce…..? (zlý, lakomý, nenasytný, hladový...)
  • Jak se jmenují povolání, kde člověk vaří (kuchař), peče chleba rohlíky (pekař), peče dorty a zákusky (cukrář)

2. Už jsi někdy zkoušel s maminkou něco upéct? Popros maminku a upečte společně bábovku nebo muffiny – recept zde.

• můžeš mamince pomoci navážit suroviny
  • všechno pěkně zamíchat
  • lžicí nalít do formiček
  • ozdobit

Na všech těchto činnostech krásně procvičíte koordinaci pohybů, jemnou motoriku, hrubou motoriku, trpělivost

3. Pomáháš rodičům s prostíráním? Umíš nachystat příbor? Víš na kterou stranu patří lžíce a na kterou vidlička?  Která ruka je pravá a která levá? Vyzkoušej si to doma před obědem a poté i s pracovním listem zde.

4. Znáš i jiná povolání? Zkus zde prstíkem spojit dvojice a zjistíš, kdo si s kým vyměnil náčiní.

5. Můžeš si trošku zacvičit a zatancovat s Míšou Růžičkovou:

Popeláři

Sanitka

V naší hradní kuchyni

6. Prohlédni si zde obrázky jednotlivých povolání.

• pojmenuj a urči první hlásku ve slově
  • vytleskej slabiky
  • Říkej co dělají:
    • Hasič – hasí
    • Doktor – léčí
    • Kuchař – vaří
    • Uklízečka – uklízí
    • Kadeřník - stříhá
    • Zedník – staví

7. Spoj jednotlivé profese s náčiním, které potřebují k práci zde.

8. Zazpívej si s maminkou a tatínkem známé lidové písničky, kde se zpívá o řemeslech, znáš i jiné?

• Kalamajka (kominík)
  • Pec nám spadla ( pecař)
  • Já do lesa nepojedu (hajný)

Písničky si můžete poslouchnout v podání paní učitelky Monči, zde.

9. Zahraj si na švadlenku, vyrob si jednoduchý knoflík a provlékej provázek zde.

10. Tak teď jsi se toho spoustu naučil a dozvěděl, a určitě už máš rozmyšleno, čím budeš, až budeš velký. Namaluj na papír tvoje vysněné povolání.

Hlavně si děti nezapomeňte hrát. Zahrajte si na doktory, na hasiče, na opraváře aut, na kadeřníky, na kosmetičku, všechny tyto zaměstnání si můžete doma vyzkoušet se svými hračkami. Mamince můžete pomoci se zametáním nebo vysáváním a hned se proměníte v paní uklízečku, vytvořte mamince super účes na hlavě a bude z vás kadeřník nebo kadeřnice, namasírujte taťkovi záda a bude z vás masér. Určitě přijdete na spoustu dalších her.

Použité zdroje: pinterest.com, youtube.com, Předškoláčkovy týdeníčky pro chytré hlavičky, O pejskovi a kočičce (Josef Čapek), Kafometík

Selka, foto: Barbora Buchalová (Dostupné z: https://junior.rozhlas.cz/zpivani-s-vilou-budinkou-az-ja-budu-velka-8064454#&gid=1&pid=1)

Přidáno 5. 3. 2021, autor: Andrea Völklová